Opțiuni
•   Topuri
•   Blog
•   Interviul aromat
•   Ceaiul englezesc
•   Locale
•   Mass media
•   Autori
•   Promovează
•   Colaboratori
•   Parteneri
•   Contact
Newsletter
personalizat
Înscrie-te pentru ceașca săptămânală de cultură:
Socializare
Abonare RSS Bookmark Recomandați portalul
Twitter Facebook Youtube
Acum niște ani
25 octombrie 2020
1838 • Se naste Georges Bizet, compozitor francez
1881 • Se naste Pablo Picasso, pictor, sculptor, gravor si ceramist spaniol (d.1973)
1925 • Se naste Johann Strauss, compozitor austriac
1974 • Premiera piesei "Matca" de Marin Sorescu
Recomandări
Festivalul Enescu Online Luna a 3-a: Program artistic nominalizat la International Opera Awards și o recunoaștere a curajului și competenței artiștilor care ne inspiră să trecem prin pandemie
(Muzică)
Program de exceptie in cea de-a treia luna de #EnescuOnline, incepand de sambata 23 mai 2020: iubitorii muzicii vor putea sa revada pe festivalenescu.ro patru dintre spectacolele de opera din editia 2019 care au dus la nominalizarea Festivalului Enescu de catre 2020 International Opera Awards in top 5 evenimente de gen care promoveaza muzica de opera la nivel mondial.
The International Opera Awards este echivalentul premiilor OSCAR in industria cinematografica. Castigatorii vor fi anuntati in septembrie 2020, in urma amanarii ceremoniei, pe fondul pandemiei. Pana atunci, #EnescuOnline le da intalnire iubitorilor operei pe site-ul sau cu patru spectacole de inalta clasa, cu distributie de prima mana si cu proiectii multimedia:

* 31 mai-3 iunie: Mozart Don Giovanni K. 527, dramma giocoso in doua acte, cu Orchestra de Camera din Basel, Giovanni Antonini (dirijor).

* 8-11 iunie: Beethoven Missa Solemnis in re major op. 123, cu Orchestra Baroca din Freiburg si Zürcher Sing-Akademie, René Jacobs (dirijor), Anne Katharina Schreiber (concertmaestru), Florian Helgath (dirijorul corului). Acest concert a fost inregistrat si de Deutsche Grammophon.

* 16-19 iunie: Richard Strauss Die Frau ohne Schatten (Femeia fara umbra), cu Orchestra Simfonica a Radiodifuziunii din Berlin, Vladimir Jurowski (dirijor), Corul Radiodifuziunii din Berlin, Benjamin Goodson (dirijorul corului), Corul de Copii al Radiodifuziunii Romane, Razvan Rados (dirijorul corului), Carmen Lidia Vidu (regizor multimedia).

* 20-23 iunie: Bartók Castelul Printului Barba-Albastra, cu Orchestra Nationala Simfonica a Radiodifuziunii Poloneze, Cristian Mandeal (dirijor), Nona Ciobanu si Peter Košir (regizori multimedia).


„Inspirati de succesul pe care Festivalul George Enescu l-a avut in 2019 cu programul sau de opera indraznet, am decis sa dedicam cea de-a treia luna de #EnescuOnline curajului de incerca ceva nou si competentei, cu tot ce presupune ea: studiu, munca asidua, determinare. Festivalul Enescu transmite astfel un mesaj de incredere si speranta intregii lumi: putem sa ne reconstruim, in ciuda pandemiei, prin curaj si competenta, la fel cum artistii urca pe scena si daruiesc e mai bun din ei, pentru ca publicul sa aiba mereu acces la o experienta noua”,
a declarat presei Oana Marinescu, directorul de comunicare al Festivalului.

Pe langa aceste spectacole, cea de-a treia luna de #EnescuOnline va aduce in casele iubitorilor muzicii din intreaga lume si alti artisti din editia 2019 a Festivalului Enescu, precum: Joyce DiDonato, una dintre cele mai bine cotate mezzosoprane ale momentului, aflata pentru prima oara in Romania in 2019 si primita cu mult entuziasm de publicul festivalului; faimosul dirijor Vasily Petrenko, un promotor al lucrarilor lui George Enescu; pianistul Leif Ove Andsnes, aflat in acest moment in primii 10 la nivel mondial (conform publicatiei de specialitate Bachtrack); carismaticul bas-bariton Bryn Terfel, o vedeta cu un joc de scena deosebit, si multi altii.

Tot in aceasta serie, vor fi trei dirijori romani la pupitrul unor ansambluri europene de prestigiu: Horia Andreescu – ORF Vienna Radio Symphony Orchestra, Cristian Mandeal – Orchestra Nationala Simfonica a Radiodifuziunii Poloneze si Cristian Macelaru – Royal Concertgebouw Orchestra. Programul contine si Missa solemnis cu Orchestra Baroca din Freiburg pe care o dedicam acum anului Beethoven – este un omagiu pe care il aducem marelui compozitor la sarbatorirea celor 250 de ani de la nasterea sa.

Festivalul Enescu este singurul eveniment de profil din lume care ofera gratuit acces la arhiva sa, pe masura ce primeste acordul de difuzare online a concertelor si recitalurilor de la artisti.
Site-ul www.festivalenescu.ro a prezentat, incepand cu data de 18 martie, un adevarat festival online de muzica clasica, cu inregistrari din editiile anterioare ale celor doua evenimente, pentru a oferi oamenilor din intreaga lume acces gratuit la muzica clasica de calitate. Este modalitatea prin care Festivalul Enescu isi aduce contributia in lupta pe care umanitatea o poarta impotriva COVID-19, urmand modelul lui George Enescu. Marele muzician s-a implicat, prin puterea vindecatoare a muzicii, in ajutorarea ranitilor din Primul Razboi Mondial.
Au fost difuzate gratuit 19 concerte in perioada starii de urgenta in Romania. Peste 59.000 de vizitatori unici din toata lumea au urmarit concertele transmise de #EnescuOnline si s-au inregistrat aproximativ 154.000 de vizualizari pe site-ul Festivalului.
ARTEXIM, organizatorul Festivalului si Concursului International George Enescu, a obtinut acordul de difuzare online a concertelor si a recitalurilor inregistrate in cadrul editiilor din 2019 si, respectiv, 2018, ale celor doua evenimente. Programul va fi similar celui din sala de concert, cu diferenta ca fiecare eveniment va ramane postat pe site timp de patru zile. Informatii despre concerte sunt disponibile pe www.festivalenescu.ro.

Festivalul Enescu isi indeamna publicul sa respecte regulile de distantare sociala si, cu banii pe care i-ar aloca pentru bilete la concerte, sa faca donatii pentru organizatiile neguvernamentale credibile, care strang bani pentru dotarea spitalelor cu echipamente si materiale necesare rezistentei in fata virusului.

PROGRAMUL FESTIVALULUI ENESCU ONLINE (seria a III-a): 23 mai – 1 iulie 2020


* 23-26 mai: Joyce DiDonato (mezzosoprana), David Zobel (pian). In program: Haydn Arianna a Naxos; Mozart „Voi che sapete” si „Deh Vieni non tardar” din opera Nunta lui Figaro; Bellini „Dopo l’oscuro nembo” din opera Adelson si Salvini; Pablo Luna De España Vengo; Rossini „Assisa a pie d’un salice” din opera Otello; Berlioz „Le Roi de Thule” si „L’amour ardente flamme” din Damnatiunea lui Faust; Hahn „Sopra l’acqua indormenzada”, „La barcheta”, „L’avertimento”, „Che pecà!” si „La primavera” din ciclul Venezia

* 27-30 mai: Orchestra Filarmonicii Din Oslo, Vasily Petrenko (dirijor), Leif Ove Andsnes (pian). In program: Øyvind Torvund Symfonisk dikt nr. 1:  Morgon i skogen (Poemul simfonic nr. 1: Forest Morning), lucrare orchestrala in prima auditie; Grieg Concertul pentru pian si orchestra in la minor op. 16; Bartók Concertul pentru orchestra Sz. 116 BB 123

* 31 mai-3 iunie: Orchestra de Camera din Basel, Giovanni Antonini (dirijor). In program: Mozart Don Giovanni K. 527, dramma giocoso in doua acte. Distributie: Luca Pisaroni Don Giovanni (bas-bariton); Sylvia Scwhartz Donna Anna (soprana); Olga Bezsmertna Donna Elvira (soprana); Patrick Grahl Don Ottavio (tenor); Giulia Semenzato Zerlina (soprana); Alex Esposito Leporello (bariton); David Soar Comandorul, Masetto (bas-bariton)

* 4-7 iunie: Orchestra De Camera Pelléas, Benjamin Levy (dirijor), Tasmin Little (vioara). In program: Debussy Sarabanda (orchestrata de Maurice Ravel); Enescu Sonata a III-a pentru pian si vioara  (aranjament orchestral de Valentin Doni); Ravel Tzigane; Chabrier Bourrée Fantasque (orchestrata de Thibaud Perrine); Bizet Simfonia in Do

* 8-11 iunie: Orchestra Baroca din Freiburg si Zürcher Sing-Akademie, René Jacobs (dirijor),
Anne Katharina Schreiber (concertmaestru), Florian Helgath (dirijorul corului). In program: Beethoven Missa Solemnis in re major op. 123. Solisti: Polina Pastirchack (soprana), Sophie Harmsen (alto), Nikolaus Pfannkuch (tenor), Johannes Weisser (basso)

* 12-15 iunie: Orchestra Simfonica a Radiodifuziunii din Viena ORF, Horia Andreescu (dirijor), Elisabeth Leonskaja (pian). In program: Richard Dünser The Waste Land; Beethoven  Concertul nr. 5 pentru pian si orchestra in mi bemol major op. 73; Enescu Suita nr. 3 pentru orchestra in re major op. 27, Sateasca; Ravel Bolero

* 16-19 iunie: Orchestra Simfonica a Radiodifuziunii din Berlin, Vladimir Jurowski (dirijor), Corul Radiodifuziunii din Berlin, Benjamin Goodson (dirijorul corului), Corul de Copii al Radiodifuziunii Romane, Razvan Rados (dirijorul corului), Carmen Lidia Vidu (regizor multimedia). In program: Richard Strauss Die Frau ohne Schatten (Femeia fara umbra). Distributie: Torsten Kerl Imparatul (tenor); Anne Schwanewilms Imparateasa (soprana); Ildikó Komlósi Doica (mezzosoprana); Yasushi Hirano Mesagerul lui Keikobad (bariton); Andrey Nemzer Paznicul pragului templului; Artjom Vasnetsov, Christoph Oldenburg, Philipp A. Mehr Trei paznici ai noptii (basi inalti); Michael Pflumm Aparitia unui tanar (tenor); Nadezhda Gulitskaya Vocea unui soim (soprana); Karolina Gumos O voce din cer (alto); Thomas Mayer Barak, boiangiu (bas-bariton); Ricarda Merbeth Sotia boiangiului (soprana); Christoph Späth Cocosatul, fratele lui Barak (tenor); Tom-Erik Lie Omul cu un singur ochi, fratele lui Barak (bariton); Jens Larsen Omul cu un singur brat, fratele lui Barak (bas); Nadezhda Gulitskaya, Sophie Klußmann, Verena Usemann, Jennifer Gleinig, Alice Lackner, Vizma Zvaigzne Servitori, Voci de copii

* 20-23 iunie: Orchestra Nationala Simfonica a Radiodifuziunii Poloneze, Cristian Mandeal (dirijor), Nona Ciobanu si Peter Košir (regizori multimedia). In program: Prokofiev Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in do major op. 26, Daniel Ciobanu (pian, laureat al Concursului International Arthur Rubinstein in 2017); Bartók Castelul Printului Barba-Albastra, Allison Cook (mezzosoprana) si Derek Welton (bariton)

* 24-27 iunie: Orchestra Regala Concertgebouw Amsterdam, Cristian Macelaru (dirijor). In program: Strauss Poemul simfonic Don Quijote, Ken Hakii (viola) si Truls Mørk (violoncel); Beethoven Simfonia a III-a in mi bemol major op. 55, Eroica

* 28 iunie-1 iulie: Program special cu Sir Bryn Terfel, Gareth Jones (dirijor), Orchestra Filarmonicii din Monte Carlo. In program: Wagner Preludiul Actului al III-lea din opera Lohengrin; Wagner „Was duftet doch der Flieder” din Maestrii cantareti din Nürnberg; Wagner „Cavalcada walkiriilor” din Walkiria; Wagner „Vraja focului” si „Despartirea lui Wotan” din Walkiria; Ceaikovski Poloneza din Evgheni Oneghin; Arrigo Boito „Son lo spirito che nega” din Mefistofele; Weill „Moritat von Macke Messer” din The Threepenny Opera; Rodgers & Hammerstein Uvertura din musicalul South Pacific; Rodgers & Hammerstein „Some enchanted evening” din South Pacific; Lerner & Loewe „How to handle a woman” din Camelot; Bock „If I were a rich man” din Scripcarul pe acoperis

2019 GEF_Opera_Femeia_fara_Umbra_Foto_Andrada_Pavel
.

Nume:

E-mail:


Mesaj:

(Comentariile trebuie sa fie de maximum 250 de caractere.)
Validare: 
(Introduceti codul pentru validare.) Reseteaza cod!
 
Autentificare
Am uitat parola / Cont nou!
Căutare
Prea multe rezultate?
Folosește căutarea avansată.
Publicitate