Opțiuni
•   Topuri
•   Blog
•   Interviul aromat
•   Ceaiul englezesc
•   Locale
•   Mass media
•   Autori
•   Promovează
•   Colaboratori
•   Parteneri
•   Contact
Newsletter
personalizat
Înscrie-te pentru ceașca săptămânală de cultură:
Socializare
Abonare RSS Bookmark Recomandați portalul
Twitter Facebook Youtube
Acum niște ani
19 noiembrie 2019
1377 • Prima atestare documentara a Castelului Bran, prin actul emis de Ludovic I de Anjou (1342 - 1382)
1703 • Omul cu masca de fier, legendarul prizonier politic francez moare la Bastilia.
1819 • Muzeul Prado din Madrid este inaugurat.
1912 • Se naste George Emil Palade, biochimist român(premiul Nobel pentru medicina 1974) (d. 2008)
1923 • Se naste Monica Lovinescu, critic literar si eseist, stabilita dupa 1947 în Franta (d. 2008)
1942 • Batalia de la Stalingrad - fortele rusesti sub comanda generalului Georgy Zhukov lanseaza operatiunea "Uranus", contraatacând si întorcând soarta bataliei in favoarea trupelor sovietice.
Recomandări
Teatru clasic remixat & spectacole cu atitudine. Excelsior Teen-Fest – festival de teatru pentru adolescenți
(Teatru)
Au mai ramas doar cateva zile pana cand adolescentii bucuresteni se vor putea reintalni cu Excelsior Teen-Fest – un eveniment dedicat in exclusivitate lor, o intalnire cu teatrul, dar si cu arta filmului de animatie, a sound design-ului si a editarii de film. La fel ca in fiecare editie  de pana acum, adolescentii vor fi implicati activ in procesul artistic.
Vor aplauda si vor fi aplaudati.

Excelsior Teen-Fest inseamna noua zile de festival, peste 50 de evenimente, dar in acelasi timp inseamna o stare de spirit, un spatiu al creativitatii si al empatiei, al energiei debordante si al visurilor indraznete. Tinerii vor regasi acest univers in spectacolele de teatru profesionist dedicate lor, prezentate in perioada 30 septembrie – 8 octombrie.

Reborn Classics ii va aduce pe adolescenti fata in fata cu titluri cunoscute din dramaturgia clasica, recitite si reinterpretate in cheie regizorala moderna. Printre acestea, se vor intalni cu povestea lui Hamlet care va pulsa pe beat-ul underground al trupei SUBCARPATI, cu cea a eternilor indragostiti Romeo si Julieta, revigorata si transpusa in ritmul alert al prezentului, cu Desteptarea primaverii – un adevarat manifest al adolescentei care anunta primii fiori ai maturizarii, in acompaniamentul live al trupei FIRMA.

Teen-Attitude este despre ei, adolescentii de astazi, rebeli, neintelesi, cu un infinit potential de a iubi, dar si cu o imensa usurinta de a renunta la ceea ce cu o clipa in urma putea sa reprezinte absolutul. Pe scena vor descoperi personaje asemeni lor, tineri aflati la varsta descoperirilor si a contradictiilor, in spectacole precum: Suntrack (in cautarea sunetului pierdut intr-un oras cu soare) de Radu Afrim – Teatrul „Maria Filotti” din Braila, Our Ladies of Perpetual Succour (Fecioarele noastre grabnic ajutatoare) in regia si coregrafia lui Razvan Mazilu – Teatrul Excelsior, 20 noiembrie, regizat de Eugen Jebeleanu – Teatrul National „Radu Stanca” din Sibiu, Vandalul, pus in scena de Andrei si Andreea Grosu – Unteatru, O intamplare ciudata cu un caine la miezul noptii, regia Bobi Pricop – Teatrul National Bucuresti.

Si pentru ca indiferent de unde ar veni, tinerii au aceleasi lucruri in comun, editia din acest an are o deschidere internationala. Trei companii teatrale din Franta, Italia si Polonia vor spune povestile lor despre ce inseamna sa fii adolescent astazi.

Teen-Fest nu inseamna insa numai spectacole de teatru, ci si multe alte evenimente despre care puteti afla de pe site-ul www.teatrul-excelsior.ro. Tot acolo puteti gasi si programul detaliat al festivalului.

Organizator: Primaria Municipiului Bucuresti, prin Teatrul EXCELSIOR
Parteneri: Guvernul Romaniei, Ministerul Culturii si Identitatii Nationale, ARCUB, UNITER, Centrul de Teatru Educational REPLIKA, CINETic, Hotel Golden Tulip, Hotel Capitol
Sponsor: Domino’s Pizza
Parteneri media: Radio Romania Cultural, Bucuresti FM, RFI Romania, Ziarul Metropolis, Observatorul Cultural, Yorick, LiterNet, Noizz.ro, Bookhub, iQool, Revista LZR, 4arte.ro, Ceasca de Cultura, Raftul cu Idei, Vice, Matricea romaneasca, bucuresteni.ro, amdoar18ani.ro, goingout.ro Presa in blugi, H2RO

Excelsior Teen-Fest, editia a III-a, 30 septembrie - 8 octombrie, 2017 // Cultura urbana


PROGRAM


SAMBATA, 30 SEPTEMBRIE
19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
DESCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2017 
#EmojiPlay
Spectacol de teatru coregrafic de Gigi Caciuleanu // Teatrul EXCELSIOR in parteneriat cu „Gigi Caciuleanu Romania Dance Company” // 1h
(TEEN ATTITUDE)

DUMINICA, 1 OCTOMBRIE
15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educational Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
 (ATELIER TEEN-FEST)

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Digito Ergo Sum de Ulduz Ashraf Gandomi si Cecilia Lorenzetti
Regia: Alessandra Tomassini // San Lorenzo di Savena, Italia // 55' 
(TEEN ATTITUDE) / traducere in limba romana

19:30 // Teatrul Odeon, Sala Studio
Pescarusul de A.P. Cehov
Un spectacol de Andreea si Andrei Grosu // Teatrul Odeon Bucuresti // 1h 30' 
(REBORN CLASSICS)

LUNI, 2 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educational Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animatie
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Vandalul de Hamish Linklater
Regia: Andreea Vulpe // UNTEATRU // 1h 20' 
(TEEN ATTITUDE)

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare
Suntrack (in cautarea sunetului pierdut intr-un oras cu soare)
Scenariul si regia: Radu Afrim // Teatrul „Maria Filotti” Braila // 1h 50' 
(TEEN ATTITUDE)

MARTI, 3 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

12:00 // Colegiul National „Mihai Viteazul”
MASKAR (intre) de Mihaela Michailov  
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educational Replika // 45'
Q&A
(#teatruinlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educational Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animatie
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00  // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Avioane de hartie de Elise Wilk
Regia si scenografia: Anca Maria Bacanu // Trupa „Amprente” Brasov // 45' 
(TEENS IN THE SPOTLIGHT)

18:00  // Teatrul Odeon, Sala Mare
Hamlet, dupa William Shakespeare
Muzica: SUBCARPAtI
Un spectacol de Ada Lupu // Teatrul National „Mihai Eminescu” Timisoara // 3h (cu pauza) 
(REBORN CLASSICS)

MIERCURI, 4 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

12:00 // Colegiul National „George Cosbuc”
MASKAR (intre) de Mihaela Michailov  
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educational Replika // 45'
Q&A
(#teatruinlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
 (ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educational Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animatie
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul de Comedie, Sala Studio
Dur de George F. Walker
Regia: Vlad Massaci // Teatrul de Comedie //  1 h 40' 
(TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Piata Universitatii
Peretii vorbesc, regia si coregrafia: stefan Lupu, muzica: Alexei turcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu 
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP 
(TEENS IN SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Say it now! de Mihaela Michailov si Marcelino Martin Valiente
Directia de scena: Marcelino Martin Valiente // Teatrul National „Mihai Eminescu” Timisoara // 1 h 40'
(TEEN ATTITUDE)

JOI, 5 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

13:00 // Colegiul National „Mihai Eminescu”
MASKAR (intre) de Mihaela Michailov  
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educational Replika // 45'
Q&A
(#teatruinlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
 (ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animatie 
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Centrul de Teatru Educational  Replika
20 noiembrie dupa Lars Noren
Un spectacol de Eugen Jebeleanu // Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu // 1h 
(TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Piata Universitatii
Peretii vorbesc, regia si coregrafia: stefan Lupu, muzica: Alexei turcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu 
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP 
(TEENS IN SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Octavie
Scenariul si regia: Flora Donars
Muzica: Maxence Grimbert-Barré // Le MèME EnsembLe, Franta // 1h 
(TEEN ATTITUDE) / traducere in limba romana

VINERI, 6 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

12:30 // Colegiul National „Matei Basarab”
MASKAR (intre) de Mihaela Michailov  
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educational Replika // 45'
Q&A
(#teatruinlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17: 00 // Centrul de Teatru Educational Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animatie
(ATELIER TEEN-FEST)

18:00 – 19:00 // Parcul Herastrau
Peretii vorbesc, regia si coregrafia: stefan Lupu, muzica: Alexei turcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu 
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP 
(TEENS IN SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Mic
Desteptarea primaverii de Frank Wedekind
Regia: Vlad Cristache
Muzica: Daniel Rocca. Interpretare live: FIRMA // Teatrul Mic // 3h (cu pauza) 
(REBORN CLASSICS  // 16+)

19:00 // Teatrul EXCELSIOR, Sala Mare
Fluturii sunt liberi de Leonard Gershe
Regia: Erwin simsensohn // Teatrul EXCELSIOR // 1h 55'
(TEEN ATTITUDE)

SAMBATA, 7 OCTOMBRIE
17:00 // Centrul de Teatru Educational Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ // performance
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
All = Gods in Blood de Agnieszka Nasierowska, dupa imparatul mustelor de William Golding 
Regia: Grzegorz Grecas // Teatr Uklad Formalny, Polonia // 1h 20'
(TEEN ATTITUDE) 

18:00 – 19:00 // Parcul IOR
Peretii vorbesc, regia si coregrafia: stefan Lupu, muzica: Alexei turcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu 
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP 
(TEENS IN SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul National Bucuresti, Sala Pictura
O intamplare ciudata cu un caine la miezul noptii dupa un roman de Mark Haddon
Regia: Bobi Pricop // Teatrul National Bucuresti // 1h 40' 
(TEEN ATTITUDE)

19:00 // Teatrul Metropolis 
Romeo si Julieta de William Shakespeare
Directia de scena: Victor Ioan Frunza // Teatrul Metropolis Bucuresti // 2h 45' (cu pauza) (REBORN CLASSICS // 14+)

DUMINICA, 8 OCTOMBRIE
17:00 – 18:00 // Teatrul Excelsior - outdoor
Peretii vorbesc, regia si coregrafia: stefan Lupu, muzica: Alexei turcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu 
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP 
(TEENS IN SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Our Ladies of Perpetual Succour (Fecioarele noastre grabnic ajutatoare) de Lee Hall, dupa Sopranele de Alan Warner
Regia si coregrafia: Razvan Mazilu // Teatrul EXCELSIOR // 2h 10'
(TEEN ATTITUDE // 16+)

20:15 INCHIDEREA FESTIVALULUI EXCELSIOR TEEN-FEST 2017

afis [Teen Fest 2017]


.



Nume:

E-mail:


Mesaj:

(Comentariile trebuie sa fie de maximum 250 de caractere.)
Validare: 
(Introduceti codul pentru validare.) Reseteaza cod!
 
Autentificare
Am uitat parola / Cont nou!
Căutare
Prea multe rezultate?
Folosește căutarea avansată.
Publicitate