Programul Operațional Comun ”Bazinul Mării Negre” 2014-2020 acordă până la 1.5 milioane de euro/proiect pentru Promovarea Patrimoniului Istoric și a Produselor Culturale, prin dezvoltare turistică, în regiunea Mării Negre. 92% din valoarea proiectului depus este nerambursabil.

Cu un bogat patrimoniu imobiliar istoric ce așteaptă să fie valorificat, Constanța este prima pe lista celor mai favorizate localități care ar putea beneficia de această oportunitate. La kilometrul zero al Constanței, în Centrul Istoric din zona peninsulară, se regăsesc o seamă de vile și palate istorice, adevărate bijuterii arhitecturale, care ar putea face obiectul reabilitării, acolo unde e cazul și al reintroducerii în circuitul cultural – turistic.

Artmark Historical Estate deține în portofoliu astfel de bijuterii tomitane. Dintre ele amintim: Palatul Șuțu (construit pe taluzul mării în stil maur de arhitectul Grigore Cerchez, preț de pornire 1.100.000 de euro), Vila Zottu (restaurată, situată pe faleza cazinoului, fostul sediu al „Clubului Aristocratic din Constanța”, preț de pornire 800.000 de euro), Hôtel d’Angleterre / Regina / Intim (construit în anii 1880, strălucitorul și elegantul imobil găzduia la acea vreme baluri caritabile și banchete oficiale, preț de pornire 1.500.000 de euro), Grand Hotel (primul hotel modern din oraș, în stil Art Deco, preț de pornire 950.000 de euro), Casa Laskaridis (omonimă cu una dintre importantele familii grecești ce au contribuit la evoluția culturală și economică a orașului-port, preț de pornire 775.000 de euro), Blocul arh. Cerchez (o construcție realizată în stil eclectic în care elementele arhitecturale tip maur sunt îmbinate unui stil general funcțional, de tip englezesc, preț de pornire 250.000 de euro), Blocul interbelic al comunității evreiești (imobilul, actual renovat, reprezintă un simbol al Constanței, fiind la data construcției, în 1930, una dintre cele mai înalte clădiri din Constanța, preț de pornire 850.000 de euro).

Cei interesați de această oportunitate pot depune cererile de finanțare până la 31 mai 2017. Pot depune astfel de cereri: asociații de afaceri, asociații de IMM-uri, asociații și instituții culturale din regiunea Bazinului Mării Negre (România, Bulgaria, Grecia, Turcia, Ucraina, Moldova, Georgia și Armenia) în parteneriat de minim 3 – maxim 6. Artmark Historical Estate, prin partenerii săi, oferă consultanță pentru întocmirea proiectelor și obținerea finanțărilor.

 
 
blocul-cerchez
Blocul Cerchez
blocul-comunitatii-evreiesti
Blocul comunitatii evreiești
casa-laskaridis
Casa Laskaridis
grand-hotel
Grand Hotel
hotel-intim
Hotel Intim
palatul-sutu
Palatul Șuțu
vila-zottu
Vila Zottu