Răzvan Stoica (vioara Stradivarius ex Ernst 1729) și Andreea Stoica (pian) vor avea primele întâlniri și recitaluri din proiect, pe 20 aprilie, la București
Fundația Culturală Gaudium Animae lansează luni, 20 aprilie, la București, Ediția specială a proiectului educațional „Un Stradivarius în școli”, adresată copiilor și adolescenților deficienți de vedere și celor din zone cu acces limitat la cultură. În cadrul acestei ediții, muzica clasică, completată de povești despre vioară, lutieri, muzicieni și compozitori care au marcat istoria muzicii, vor ajunge în 10 școli speciale și licee din 7 județe ale țării – București, Iași, Suceava, Cluj, Maramureș, Timiș, Arad.
Muzicienii de talie internațională Răzvan Stoica (vioara Stradivarius ex Ernst 1729) și Andreea Stoica (pian) vor susține recitaluri de muzică clasică și vor purta discuții cu elevii din 6 scoli speciale pentru deficienți de vedere și 4 școli din orașe cu acces limitat la cultură.
Recitalurile vor fi completate de două instrumente educaționale adaptate – Prima lecție de muzică în format Braille, pentru nevăzători și, respectiv, animație video, pentru elevii tipici, carevor explica, în limbaj accesibil, cum funcționează sunetul și cum este construit un instrument muzical (vioara). Vor fi prezentate etapele confecționării viorii și arcușului, mecanismul prin care corzile viorii produc vibrații și cum aceste vibrații se transformă în sunet. În moduri adaptate, copiii vor înțelege că în spatele unui instrument se află atât meșteșug cât și știință și că muzica este rezultatul unei armonii între tehnică și artă.
În paralel, în cadrul proiectului, va fi dezvoltată o platformă digitală cu resurse, unde vor fi încărcate și accesibile cele două instrumente educaționale adaptate – Prima lecție de muzică în format animație video și în format Braille (descărcabil, machetat pentru tipărire).
Așadar, începând din 20 aprilie, zece recitaluri și întâlniri cu elevii vor avea loc, în lunile aprilie și mai, la:
- Liceul Tehnologic Special „Regina Elisabeta” București
- Școala Profesională Specială pentru deficienți de vedere București
- Liceul Special Moldova Târgu Frumos, județul Iași
- Colegiul Național „Mihail Sadoveanu” Pașcani, județul Iași
- Liceul Teoretic „Ion Luca” Vatra Dornei, județul Suceava
- Liceul Special pentru deficienți de vedere, Cluj Napoca, județul Cluj
- Liceul Teoretic „Bogdan Vodă” Vișeul de Sus, Județul Maramureș
- Liceul Special „Iris” Timișoara, județul Timiș
- Liceul Teoretic „Coriolan Brediceanu”, Lugoj, județul Timiș
- Liceul Special „Sfânta Maria” Arad, județul Arad
Programul recitalurilor cuprinde lucrări de Mozart, Paganini, Kreisler, Bazzini, Piazzolla, Enescu și Ciprian Porumbescu.
“Am ales acest program pentru că îmi doresc ca tinerii să fie inițiați în arta muzicii clasice, prin întâlnirea cu marile repere ale patrimoniului muzical universal, compozitori fundamentali ale căror lucrări transmit, fiecare în felul său, claritate, forță emoțională și profunzime spirituală. Copiii și adolescenții – inclusiv cei din medii cu acces limitat la cultură sau cei cu dizabilități de vedere, pot descoperi atât frumusețea armoniei și a expresiei muzicale, cât și valori universale precum disciplina, creativitatea și sensibilitatea. Alegerea acestui repertoriu oferă tinerilor șansa de a se conecta direct cu modele de excelență artistică, de a-și stimula imaginația și de a-și lărgi orizontul cultural.” – Răzvan Stoica
Proiectul se bucură de sprijinul Asociației Nevăzătorilor din România, iar echipa artistică și de specialiști este excepțională, cu formare solidă și excelență profesională:
Răzvan Stoica, câștigătorul titlului „Cel mai bun violonist din Europa sub 28 de ani”, în anul 2013, este un adevărat maestru al artei interpretative violonistice, capabil să inspire și să încânte pe oricine are șansa de a-l asculta. În anul 2009,a câștigat vioaraStradivarius ex Ernst în urma Concursului „Strad Prize” din Salzburg, Austria, la care au participat 200 de violoniști. În februarie 2026, i-a fost acordat, pentru încă 25 de ani, dreptul de a folosi acest instrument-bijuterie, un angajament artistic rar și extrem de valoros în lumea muzicii clasice.
Andreea Stoica, pianistă rafinată, cu activitate concertistică şi camerală susținută pe scene din Olanda, Germania şi România, aduce eleganță, profunzime și subtilitate interpretativă în fiecare apariție. A debutat la numai 12 ani, pe scena Ateneului Român din București, alături de Orchestra Filarmonică, într-un concert de Wolfgang Amadeus Mozart. Laureată a mai multor concursuri internaționale, a urmat o activitate artistică intensă în Europa, atât cu recitaluri cât și ca solistă, alături de orchestre renumite.
Cătălin Sava, muzicolog, are peste 30 ani experiență în producerea de emisiuni culturale și muzicale TV și radio, inclusiv în cadrul Festivalului Internațional George Enescu.



****
Proiectul Un Stradivarius în școli a fost creat în anul 2023 și susținut de Fundația Culturală Gaudium Animae, cu participarea pro bono a artiștilor Răzvan Stoica și Andreea Stoica. De la prima stagiune a proiectului și până în prezent, Un Stradivarius în școli a ajuns în 17 colegii naționale, licee, școli speciale din București și din țară, respectiv la peste 3400 elevi și peste 100 de cadre didactice.
Ediția specială Un Stradivarius în școli, pentru deficienți de vedere și copii din orașe cu acces limitat la cultură este un proiect al Fundației Culturale Gaudium Animae, cu co-finanțare din partea AFCN.

****
Parteneri educaționali: Asociația Nevăzătorilor din România,Liceul Tehnologic Special „Regina Elisabeta” București, Școala Profesională Specială pentru deficienți de vedere București, Liceul Special Moldova Târgu Frumos, Colegiul Național „Mihail Sadoveanu” Pașcani, Liceul Teoretic „Ion Luca” Vatra Dornei, Liceul Special pentru deficienți de vedere Cluj Napoca, Liceul Teoretic „Bogdan Vodă” Vișeul de Sus, Liceul Special „Iris” Timișoara, Liceul Teoretic „Coriolan Brediceanu”, Lugoj, Liceul Special „Sfânta Maria” Arad.
Parteneri: Fusion Towers, Tei, Grup ETA, Time Out, Uzina de Zâmbete, Grand View Hotel, BMW Apan Motors
Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional.
Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.